👤

Cat este energia potentiala a unui ascensor de 600kg cand se gaseste la etajul 15 la o inaltime de 40m. g=10N/kg

Răspuns :

Ep=mgh=600·10·40=240000J=240kJ
Ep= m•g•h
Ep=600•10•40
Ep=240000J
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari