👤

După o ieftinire cu 25% un telefon ajunge să coste 1.500 de lei care e prețul inițial cu cât la sută trebuie să se scumpească noul preț pentru a ajunge din nou la 2.000 de lei

Răspuns :

                                         25                              1
x - 25%* x = 1500 => x - ------ *x = 1500 => x - ---- * x = 1500 =>4x - x =6000 =>
                                        100                             4

=> 3x=6000 => x=2000 care este pretul initial, inainte de ieftinirea cu 25%

                                                              x
1500 + x% * 1500 = 2000 => 1500(1+ ---- )=2000 => 15 * (100+x)=2000
                                                             100

=>1500+15x=2000  => 15x=500 => x=33,(3)%;  x - scumpirea pentru a ajunge la pretul de 2000 lei.
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari