Pentru un laborator s-au cumparat patru scaune si cinci mese identice, in valoare totala de 760 de lei. O masa costa cat trei scaune. Cat costa doua mese si trei scaune?
5 mese+4scaune=760 lei 1 masa=3 scaune 5×3+4=15+4=19 scaune 1)cat costa un scaun? 769:19=40 lei 2)cat costa 4 scaune? 40×4=160 lei 3)cat costa o masa? 40×3=120 lei 4)cat costa 5 mese? 120×5=600 lei
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!