👤

Calculează volumul oxidului de carbon ce se poate obține din marmura (CaCO3) cu masa de 1 kg


Răspuns :

MCaCO3= 100g/mol=kg/kmol
Vm=22,4l/mol=22,4m³/kmol
1kmol.......................1kmol
CaCO3----> CaO+ CO2
100kg.........................22,4m³
1kg...............................V= 0,224m³= 224 l
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari