👤

Un amestec echimolecular de benzen si toluen se supune oxidarii cu solutie de concentratie 0,1M de KMnO4 in mediu acid sulfuric. Stiind ca se obtin 24,4 g de acid benzoic, calculeaza masa amestecului de hidrocarburi supusa oxidarii si volumul solutiei de KMnO4 consumat in reactia de oxidare.


Răspuns :

Se oxideaza doar toluenul !! 

5C6H5-CH3 + 6KMnO4 + 9H2SO4 ---> 5C6H5-COOH + 3K2SO4 + 6MnSO4 + 14H2O

C(-3) -6e ---> C(+3)           se oxideaza (ag.red)   ||5

Mn(+7) +5e ---> Mn(+2)     se reduce (ag.ox)       ||6

n acid benzoic = 24,4 /122 = 0,2 moli 

n C6H5-COOH = n C6H5-CH3  = n C6H6 = 0,2 moli

m C6H6 = 0,2*78 = 15,6g
m C6H5-CH3 = 92*0,2 = 18,4g

m amestec = 34g

5 moli C6H5-CH3......................6 moli KMnO4
0,2 moli C6H5-CH3.....................x = 0,24 moli KMnO4

Cm = n/Vs => Vs=n/Vm = 0,24/0,1 =2,4 L sol....
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari