Răspuns :
- calculez masa de acid
c/100= md/ms
36.5/100= md=200---> md= 73gHcl
a) c= n,mol/V,litri
n= 73g/36,5g/mol= 2mol pentru ca M,HCl= 36,5g/mol
V= 200g/1,18g/ml=170ml(cmcub) pentru ca ro=m/v
c=2/0,170=11,8M..........................CAM MARE ????
b)calculez masa de acid care ramane in solutie ,in urma reactiei
24,89/100= md/ 200---> md= 49,8g HCL
M,acid reactionat= 73-49,8=> 23,2g
calculez masa de baza care se consuma in reactia cu acidul reactionat
1mol......1mol
HCl + NaOH --->NaCl + H2O
36,5g....40g
23,2g..........m= .......................calculeaza !!!!!
nu sunt sigura la pct.b; daca ai rezultatul, confirma daca este bine !
c/100= md/ms
36.5/100= md=200---> md= 73gHcl
a) c= n,mol/V,litri
n= 73g/36,5g/mol= 2mol pentru ca M,HCl= 36,5g/mol
V= 200g/1,18g/ml=170ml(cmcub) pentru ca ro=m/v
c=2/0,170=11,8M..........................CAM MARE ????
b)calculez masa de acid care ramane in solutie ,in urma reactiei
24,89/100= md/ 200---> md= 49,8g HCL
M,acid reactionat= 73-49,8=> 23,2g
calculez masa de baza care se consuma in reactia cu acidul reactionat
1mol......1mol
HCl + NaOH --->NaCl + H2O
36,5g....40g
23,2g..........m= .......................calculeaza !!!!!
nu sunt sigura la pct.b; daca ai rezultatul, confirma daca este bine !
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!