Răspuns :
Scrii formula puterii electrice
P=U*I
Daca rezistenta circuitului este R si la bornele ei se aplica o tensiune U, atunci intensitatea curentului este
I=U/R
Deci poti scrie
P=U*U/R=U²/R=220²/484 W=100W
Succes!
P=U*I
Daca rezistenta circuitului este R si la bornele ei se aplica o tensiune U, atunci intensitatea curentului este
I=U/R
Deci poti scrie
P=U*U/R=U²/R=220²/484 W=100W
Succes!
se da:
U=220V
R=484omi
p=?
P=U*I; I=U:R
I=220V:484omi=0,(45)J
P=220V*0,(45)J=100W
R/S:P=100W
U=220V
R=484omi
p=?
P=U*I; I=U:R
I=220V:484omi=0,(45)J
P=220V*0,(45)J=100W
R/S:P=100W
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!