v₁=12 km/h
v₂=15 km/h
v₁ 12 3*4 4
---- = ----- = ------ = -----
v₂ 15 3*5 5
Distanta de 36km : 9 parti (4+5) ==> 4 km
Distanta parcursa ce cel cu viteza v₁= 4 km * 4 (parti) = 16 km
Distanta parcursa ce cel cu viteza v₂= 4 km * 5 (parti) = 20 km
Total distanta = 16+20=36 km
Timpul peste care se vor intalni = 16 km : 12 km/h = 1,33 ore = 1 ora si 20 min
= 20 km : 15 km/h = 1,33 ore = 1 ora si 20 min