👤

Greutatea unui borcan gol din sticla este G = 4.9N .Ce volum are sticla din care este alb. borcanul?Ce volum interior are borcanul daca , atunci cand este umplut la jumatate cu apa,greutatea de totala este G=9.8N

Răspuns :

[tex]G = m * g =\ \textgreater \ m = \frac{G}{g} = 0.5Kg [/tex]
La a doua intrebare, calculam diferenta dintre greutati care este de 4.9N si este jumatate din greutatea apei maxime (jumatate din volum = jumatate din masa = jumatate din greutate). Greutatea maxima este 2 * 4.9 N = 9.8 N apa, adica 1 kg. Stim densitatea apei de 1000g/m^3 => Volumul este 1/1000 m^3
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari