👤

O soluție de H2SO4 98% ( p= 1,84 g/cm cub) , având masa de 20g, se diluează cu apă până la concentrație 5M. Soluția finală este folosită la acumulatoare automobilelor. Calculați volumul de apă necesar diluării. Vă rog frumos să mă ajutați !! Dau și coroană.

Răspuns :

-calculez masa de acid din soltia 98%,pe care o vom gasi si in solutia molara
c=mdx100/ms
98/100= md/20----> md=19,6g H2SO4-
calulez moli  acid din masa obtinuta
n= m/M
n= 19,6g/98g/mol= 0,2mol
-calculez Vs corespunzator masei de 20g solutie
ro= m/v     (densitatea)
v= 20g/1.84g/ml= 10,87ml  ( 1ml= 1cmcub)
-calculez Vs si V,apa din solutia molara 
c=n/Vs
5=0,2/Vs---->Vs= 0,04l=40ml
daca introduc 10,87ml din prima solutie, trebuie sa mai adaug V,apa= (40-10,87)ml