Sectiunea unui conductor de cupru este de 3 mm² . Care este rezistenta electrica a unui fir de 10 m lungime la 20°C , daca rezistivitatea este 1,72 ·10 ⁻⁸Ω·m.
R=rl/s, unde r rezistivitatea(se noteaza cu litera greceasca ro,) l=lungimea si s =aria sectiunii S=3mm²=3/10000m²=0,0003 Inlocuiesti in formula R=1,72 ·10 ⁻⁸x10/0,0003
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!