Un corp din aluminiu de masă m=270g la temperatura t0=20°C are densitatea p0=2,7g/cm³.Încălzind corpul la temperatura t=80°C volumul său creste cu 420 mm³.Ce densitate p are corpul la temperatura de 140°C? dau coroana trebuie cu rezolvare
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!