Răspuns :
CO2 raport atomic 1C:2O=1:2
raport de masa 12:2.16=12:32=3:8 simplifica cu 4
Fe2O3 r.a. 2:3
r.m. 2.56:3.16=112:48=28:12=7:3 simplifica cu 4 apoi iar cu4
K2CO3 carbonat de potasiu
MK2CO3=2.39+12+3.16=78+12+48=138
138g K2CO3---------78gK------12gC-------48gO
100g--------------------a-------------b------------c
a=100.78:138=56,52 la suta K
b=100.12:138=8,69 la suta C
c=100.48:138=34,78 la suta O
raport de masa 12:2.16=12:32=3:8 simplifica cu 4
Fe2O3 r.a. 2:3
r.m. 2.56:3.16=112:48=28:12=7:3 simplifica cu 4 apoi iar cu4
K2CO3 carbonat de potasiu
MK2CO3=2.39+12+3.16=78+12+48=138
138g K2CO3---------78gK------12gC-------48gO
100g--------------------a-------------b------------c
a=100.78:138=56,52 la suta K
b=100.12:138=8,69 la suta C
c=100.48:138=34,78 la suta O
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!