Răspuns :
700+15% =805lei
700+10%=770lei
ar trebui sa se mareasca cu 10%
700+10%=770lei
ar trebui sa se mareasca cu 10%
700*15/100= 105 (lei)- prima scumpire
700+105=805
805*10/100=8,5(lei) - a doua scumpire
805+80,5=885,5
700+105=805
805*10/100=8,5(lei) - a doua scumpire
805+80,5=885,5
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!