Numarul atomilor de care se gasesc in 600 grame de solutie de NaOH de concentratie 40% este:
a) 6,022* 10 la 23
b) 12.044* 10 la 24
c)20* 10 la 23
d)156,572* 10 la 23
Exista o eroare de editare (cred). Nu specifica la ce atomi se refera: la Na, la O, la H....Oricum indiferent care varianta este, prima parte a problemei se rezolva astfel:
din formula concentratiei procentuale se calculeaza md md=600x40/100=240g masa moleculara pt. Na OH=23+16+1=40 Nr. de moli de NaOH= 240/40=6 moli Pentru a continua problema este necesara clarificarea cerintei.
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!