Răspuns :
M(CO) = 12 +16 = 28g/mol
%C (O) = 16/28 *100% = 57.14%
M(CO2) = 12 +16*2 = 44g/mol
%C(O) = 16*2 / 44 *100% = 72.72%
%C(O) totala = 72.72% + 57.14% = 129.86
%C (O) = 16/28 *100% = 57.14%
M(CO2) = 12 +16*2 = 44g/mol
%C(O) = 16*2 / 44 *100% = 72.72%
%C(O) totala = 72.72% + 57.14% = 129.86
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!