daca metalul are 60%, celelalte 40% revin oxigenului
deci putem afirma ca masa metalului este 60g, iar masa oxigenului este 40g
60g 40g
2M + O2 = 2MO
2x 32g
aflam masa molara a metalului, conform ecuatiei>
2x = 60 * 32 / 40 =48
x = 48/2 = 24
deci metalul este Mg, oxidul este MgO