👤

Un reostat,al carui cilindru are diametrul exterior de 1.5 cm,este alcatuit din 50 de spire de nichelina,cu aria sectiunii transversale de 0.5 mm la puterea a 2.Determina rezistenta maxima a reostatului.

Răspuns :

Lungimea unei spire : l = πd=>lungimea a 50 de spire:L = 50πd =2,355 m
 R =ρL/S = (7,2*2,355*10‾⁸)/(0,5*10‾⁶)=0,34 Ω