n=V/22,4, unde n=nr de moli, iar V=volumul de gaz. Deci ai: n=67.2/22.4= 3 moli de N2. Masa moleculară a N2=14*2=28. M=m/n. M=masa moleculară. m=masa de substanță (cea pe care trebuie să o afli). deci m=M*n=3*28=84 grame de N2.
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!