👤

Numarul de neutroni continuti in 4,6g Na este:..?

Imi puteti explica va rog si cum ati rezolvat, pas cu pas?


Răspuns :

4,6 g Na reprezinta m/A=4,6/23= 0,2 moli Na
Na are caracteristicile : Z=11 si A=23
nr. neutronilor este A-Z=23-11= 12( n)

23g Na (1mol).......6,022*10²³ atomi Na.......12*6,022*10²³  n
             0,2 moli.............................................x=0,2*12*6,022*10²³ neutroni





Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari