👤

Se dau următoarele entalpii standard de formare:

pentru CO2(g) : ∆H°(298) = -94,05 Kcal/mol

pentru H2O(g) : ∆H°(298) = -57,8 Kcal/mol

pentru CH4(g) : ∆H°(298) = -17,89 Kcal/mol

pentru C2H6(g) : ∆H°(298) = -20,24 Kcal/mol

pentru C2H4(g) : ∆H°(298) = 52,25 Kcal/mol

b) Determină căldura degajată la arderea a 370g amestec metan,etan și etena, știind că cele trei hidrocarburi de găsesc în raport masic 8:15:14..

Rezultatul meu nu se potrivește cu cel din carte :)


Răspuns :

problema nu e grea, dar sunt multe calcule de facut
Vezi imaginea PUIA68