👤

Calculați masa de acid nitrant ce conține 21% acid azotic necesar nitrații totale a 368 g de toluen.

Răspuns :

C7H8 + 3HNO3---> C7H5(NO2)3+3H2O 
M,toluen=92g/mol
M,acid= 63g/mol
92g toluen............3molx63g/mol
368g..............................m
m= 756g acid=md

c= mdx100/ms
21/100= 756/ms........................calculeaza ms, masa de solutie de nitrant !!!