👤

Realizați următoarele transformari: 4moli H2 conțin......... gH2 Va rog
Aceasta întrebare este la chimie!


Răspuns :

Masa moleculara H₂=1x2=2g
Asadar, 1 mol H₂=2g
4 moli H₂=4x2=8 g H₂