la un camin de pescolari s-a cumparat cantitateade 10kg de banane la pretul de5,3 lei kg.,10 kg de mere la pretul de 1,5 lei kgsi 10 kg de struguri la pretul de 4,6 lei kg.Calculati prețul mediu platit de căminul respectiv pentru un kg de fructe.
10×3=30kg fructe 5,3×10=53( lei 10 kg banane) 1,5×10=15 (lei 10 kg mere) 4,6×10=46(lei 10 kg struguri) 53+15+46=114 lei (30kg fructe) 114:30=3,8 lei 1 kg de fructe
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!