4 kg capsuni.......5 kg cirese.........69 lei |×3
3 kg capsuni........4 kg cirese.........54 lei |×4
12 kg capsuni..........16 kg cirese.......216 lei
12 kg capsuni......... 15 kg cirese.......207 lei
________________________________ ( - )
// ............. 1 kg cirese.......9 lei
Aflam cat costa 5 kg cirese
5×9 = 45 lei
Aflam cat costa 1 kg capsuni
(69-45):4 = 24 : 4 = 6 lei