👤

Tensiunea masurata la bornele unui conductor are valoarea 1,3V atuci cand conductorul este strabatut de un curent de 200 mA .ce rezistenta electrica duce conducatorul

Răspuns :

Se dă:
U=1,3 v
I = 200mA = 0,2A
R =?

I=U/R → R=U/I; R= 1,3/0,2=6,5