fie P pretul initial al produsului
dupa o scumpire cu 10% acesta devine P+10P/100=110P/100
acerst nou pret d se ieftineste cu 10%
deci 110P/100-(10/100)*(110P/100)= 110P/100(1-10/100)=110P/100*(90/100)
110*90P/(100*100)=198, pretul final
11*9P/(10*10)=198
99P=198*100
P =198*100/99=2*100=200 pretul initial
pretul dupa scumpire = 200*1,1=220lei