👤

Va roog frumos , imi trebuie urgent !
Ce valoare are rezistenta electrica R a unui conductor de cupru , de lungime l=10 m , la capetele caruia , aplicandu-se o tensiune de 110 V , se obtine un curent de 20 A


Răspuns :

R=U supra I impartit=110/20=5.5 omi
                    sper ca te-am ajutat
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari