👤

O piatra cu m=20gr este proiectata cu ajutorul unei prastii.Coarda prastiei are k=1200N/m.Cu cat trebuie intinsa prastia astfel incat piatra sa o paraseasca cu v=20m/s?


Răspuns :

Se da:
m=20g=0,02kg
k=1200N/m
v=20m/s
x=?m

Formule:
Ec=Ep
mv²/2=kx²/2
x=√mv²/k

Calcule:
x=√0,02*20²/1200=0,08m