👤

Mă poate ajuta cineva la problema 16?
Răspunsul este 472,22 g amoniac.


Mă Poate Ajuta Cineva La Problema 16 Răspunsul Este 47222 G Amoniac class=

Răspuns :

n1 moli     CH3-Cl + 2NH3 ⇒ CH3-NH2 + NH4Cl
n2 moli     2CH3-Cl + 2NH3 ⇒(CH3)2NH + 2NH4Cl
n3 moli     3CH3-Cl + 2NH3 ⇒(CH3)3N + 3NH4Cl
n 1/1 = n2/(2·5) = n3/(3·2) = n/17     n1 = n/17    n2 = 10n/17    n3 = 6n/17
31n/17 + 45n/17 + 59n/17 = 374      135n/17 = 374   n = 47 moli 
nNH3 pur = 2n1 + n2 + 2/3n3 = 2·2,77+ 10·2,77 + 6·2,77 = ≈50moli 
m = 50·17 = 850g 
m brut = 850·100/90 = 55,4 g
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari