C : 77,77% | :12 = 6,48 | : 0,926= 7
H : 7,40% | : 1 = 7,4 | : 0,926 = 8
O : 14,83% |:16 = 0,926 | :0,926 = 1 C7H8O ⇔ C7H7-OH
daca compusii sunt izomeri , ei pot fi :
a) fenoli : CH3-C6H4-OH (O,M,P)
b) alcooli : C6H5-CH2-OH
c) eteri : C6H5-O-CH3
reactioneaza cu NaOH dar fenolii;
nNaOH = 200·0,2/40 = 1mol = n fenoli m = 1·M = 108g