Răspuns :
Watt-ul este puterea becului iar voltul este tensiunea de alimentare.
Intensitatea se calculeaza dupa formula: P(W) = U x I
unde U = tensiunea (in volti) si I = intensitatea (in amperi)
P(W) = U x I
100 = 220 x I
I = 2,2 A
Sper ca te-am ajutat. :)
Intensitatea se calculeaza dupa formula: P(W) = U x I
unde U = tensiunea (in volti) si I = intensitatea (in amperi)
P(W) = U x I
100 = 220 x I
I = 2,2 A
Sper ca te-am ajutat. :)
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!