Răspuns :
M CH4=12+4=16 g/mol
M CO2=12+32=44 g/mol
M C6H6=12*6 + 6= 72+6= 78 g/mol
M CO2=12+32=44 g/mol
M C6H6=12*6 + 6= 72+6= 78 g/mol
M(CH4)=16g/mol=A(C)+4•A(H)
1mol=16g
1kmol=16kg
M(CO2)=44g/mol=A(C)+2•A(O)
1mol=44g
1kmol=44kg
M(C6H6)=78g/mol=6•A(C)+6•A(H)
1mol=78g
1kmol=78kg
1mol=16g
1kmol=16kg
M(CO2)=44g/mol=A(C)+2•A(O)
1mol=44g
1kmol=44kg
M(C6H6)=78g/mol=6•A(C)+6•A(H)
1mol=78g
1kmol=78kg
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!