👤

Un corp are masa m= 100 g , atarnat de un resort, ii peoduce acestuia o deformare delta l=4,9cm. Ce deformare produce aceluiasi resort o forta F=2N ce ar actiona in lungul resortului?
Ajutor
Urgent Pana maine
Va rog
Dau coroana


Răspuns :

Transformări:
100 g=0,1 kg
4,9 cm=0,049 m

Formule:
F1=m×g
g=10 N/kg
1)k=F1/∆l1

2)∆l2=F2/k

Calcule:
F1=0,1×10=1 N
1)k=1 N/0,049=20,4 N/m

2)∆l2=2N/20,4=0,09 m

Succese!
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari