👤

O bicicleta costa 540 lei.Pretul se micsoreaza cu 5 la suta.Cat va costa bicicleta dupa reducerea pretului.

Răspuns :

540%5=27lei
540-27=513
Sper ca ti-am fost de ajutor,coroana?
Calculezi 5% din 540, adică 540/100 x 5=27 (reducerea prețului)
Apoi scazi reducerea din prețul inițial
540-27=513 (prețul final)