15 kg caise........20 kg piersici.....160 lei
15 kg caise.........10 kg piersici..... 110 lei
______________________________ ( - )
// . 10 kg piersici.......50 lei
Aflam cat costa 1 kg piersici
50:10 = 5 lei
Aflam cat costa 20 kg piersici
20×5 = 100 lei
Aflam cat costa 1 kg caise
(160-100) : 15 = 60:15 = 4 lei