102g 2.78g Al2O3 +3H2O=2 Al(OH)3 MAl2O3=2.27+3.16=102 240g x MAl(OH)3=27+3+3.16=78 78gAl(OH)3----------1mol 367g---------------------a x=240.2.78:102=367 g Al(OH)3 a=367:78=4,7 moli hidroxid de Al
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!