👤

Mihai a mers cu vaporul 4 ore si 2 ore cu salupa parcurgand 140km.a doua ai a mers 2 ore cu vaporul si 4 ore cu salupa parcurgand 160km. cu cat este mai mare viteza salupei decat a vaporului?

Răspuns :

 Viteza vaporului v1 si viteza salupei v2
t11=4h; t12=2h
t21=2h; t22=4h
Atunci
v1t11+v2t12=140
v1t21+v2t22=160
Inlocuim timpii
4v1+2v2=140 /×2
2v1+4v2=160

8v1+4v2=280
2v1+4v2=160 /×(-1)
____________
6v1  /    =120
6v1=120
v1=120:6
v1=20km/h
Inlocuim in prima ecuatie:
4×20+2v2=140
2v2=140-80
v2=60km/h
Salupa are viteza cu v2-v1=60-20=40km mai mare.