👤

Ce volum ocupa 3 moli de azot


Răspuns :

n=V supra Vm
n=nr de moli
V=volum oarecare
Vm=volumul unui mol în condiții normale =22,4 l/mol

=>V=n•Vm
V=3 moli • 22,4 l/moli=>V=67,2 l