Pe10 inghetate si 15 sucuri s au incasat 120 lei.Stiind ca sucul este de doua ori mai scump decat inghetata,sa se afle cat costa o inghetata si cat costa un suc? Rog rezolvare prin metoda substitutiei.
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!