👤

Pretul unui obiect a scazut de la 720 lei la 702 lei. Aflati cu cate procente s-a ieftinit pretul obiectului.

Răspuns :

100%=720 lei
720-702=18 lei  (cu 18 lei s-a ieftinit)
720 lei...........................100%
 18 lei..........................  x %
x=18x100:720=1800:720=2,5%
R: obiectul s-a ieftinit cu 2,5%