👤

Fie elementul chimic ce are pe stratul a 3 lea 2 electroni . Se cere:
A)Configuratia atomica si identificarea elementului
B)Numar protoni , neutroni , electroni si pozitita in Sistemul Periodic
C)Procesul de ionizare.caracterul valent
D)Calculati nr atomi din 80g element E ( elementul necunoscut)
E)400g din elementul E cu puritate 70% reactioneaza cu Oxigenul. Calculati cant. de oxigen utilizata
AM NEVOIE DE AJUTOR URGENT!


Răspuns :

A .structura electronica :  K2 L8 M8 N2 -->  Z=20, In casuta 20 se afla elementul Ca
B. Ca are sarcina nucleara 20----> 20electroni=20protoni
    Ca are numar de masa A=40;  40 =protoni+neutroni--> neutroni=20
pozitia in tabel: avand 3 straturi este in perioada 3
                         avand 2e pe ultimul strat, este in gr.IIA
C .  atomul cedeaza cei 2e si trece in ion divalent pozitiv
   Ca  -2e---> Ca²⁺   caracter electropozitiv
D.  40g....1mol.............6,023x10²³atomi(numarul lui Avogadro)
     80g........................N=12,046x10²³at.
       
E.  
masa de calciu pur:
p= m,purx100/m,impur; 70/100=m,pur/400----> m,pur=280g
2mol ...1mol
2Ca +   O2---> 2CaO.
2x40g.....1mol
280........x.............................calculeaza moli Ca !

Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!


Ze Studies: Alte intrebari