1.nSO2=3moli mS=? MSO2=AS+2AO=32+2*16=64 mSO2=n*M=3mol*64g/mol=192g 64g SO2.........32g S 192 g x=96 g 2, mN=2,8g mNH3=? MNH3=AN+3AH=14+3*1=17 17g NH3 14 gN x =11,9g 2,8 g
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!