Se da:
[tex]m0=0,2kg\\
m1=0,4kg\\
t1=17*C\\
m2=0,5kg\\
t2=92,4*C\\
t=22*C\\
c1=4200J/kg*K\\
c0=400J/kg*K\\
c2=?J/kg*K\\
Formule:\\
Ecuatia-calorimetrica:\\
Q0+Q1=-Q2\\
c0*m0*dt0+c1*m1*dt1=-c2*m2*dt2\\
c0*m0*(t-t0)+c1*m1*(t-t1)=-c2*m2*(t-t2)\\
t0=t1,atunci:\\
c2=- \frac{c0*m0*(t-t1)+c1*m1*(t-t1)}{m2*(t-t2)}\\
Calcule:\\
c2=- \frac{400*0,2*(22-17)+4200*0,4*(22-17)}{0,5*(22-92,4)}=250J/kg*K
[/tex]