👤

Elevii clasei 4 au colectat harti timp de 4 luni asfel in ianuarie 50 kg in februarie 75kg in martie aceeasi cantitate de harti ca si in luma martie IAR in aprilie 100 kg . Ce suma au incasat din vanzare hartile stiind ca pentru 5kg au primit 3 lei

Răspuns :

ianuarie50:5=10×3=30lei
februarie 75:5=15×3=45lei