👤

Câți moli de CO2 se gasesc in 176 kg de CO2 gazos ?
Ac=12 si Ao=16


Răspuns :

CO2         MCO2=12+2.16=44

44Kg-------------------1kmol CO2
176 kg----------------x 
x=176:44=4 kmoli CO2=4000 moli CO2