👤
RZUZE
a fost răspuns

. Să se calculeze ce cantitate de oxid de calciu reacţionează cu 60g soluţie HCl de concentraţie
c = 36%.


Răspuns :

mHCl=60 g
c=36%
mCaO=?
56g      2*36,5 g
CaO+2HCl=CaCl2+H2O
x=0,167        21,6g

C=md/ms*100=> md=c*ms/100=36 * 60/100=21,6g
MCaO=ACa+Ao=40+16=56
MHCl=1+35,5=36,5