Un paralelipiped din aluminiu (p=2,7g/cm cubi) avand lungimea de 20 cm, latimea de 10cm si inaltimea de 5 cm este suspendat de un resort cu constanta elastica K=2700 N/m. Se ia g=10N/kg.
Se cere:
a) Care va fi forta deformatoare?
b) Ce valoare are deformarea?
Vă mulțumim că ați accesat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați la favorite!