2Na+2H2O----->2NaOH+H2
notezi : x = masa de Na consumat
a=masa de apa consumata si b= masa de NaOH formata
2*23 g Na..........2*18 g H2O..........2*40 g NaOH
x g Na..................a g H2O..............b g NaOH
a=18x/23
masa de apa ramasa este : m= 200-18x/23
b=40x/23
masa sol. finale= mNaOH+ m H2O exces= 40x/23+200-18x/23=200+22x/23
C%= 20%
20/100 = 40x/23 /(200+22x/23)
x=25,84 g Na
pentru partea a doua :
2K+2H2O------->2KOH+H2
si se procedeaza similar cu algoritmul de mai sus !!!!!!!!