👤

În camara sunt 40kgde ceapa,20kgde morcovi și 63kg de cartofi.S a consumat un sfert din ceapa,jumătate din morcovi și a șaptea parte din cartofi .Ce cantitare de provizii și a consumat?

Răspuns :

40:4=10kg ceapa
20:2=10kg morcovi
63:7=9kg cartofi
40-10=30
20-10=10
63-9=54
30+10+54=94 Kg s-au consumat

ceapa = 4 0kg
morcovi = 20 kg
cartofi = 63 kg

ceapa consumata  40 : 4 = 10 kg
morcovi consumati  20 : 2 = 10 kg
cartofi consumati  20 : 1/ 7 = 2.85 kg

40 + 20 + 63 = 123 kg ( l-a inceput )
10 + 10 + 2.85 = 22.85 kg ( s-au consumat )